Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brexit: Historický okamžik - Co bude dál?

27. 06. 2016 9:30:00
Den 23. června 2016 se zapíše do historie jako den, kdy z EU vystoupila první země a to ne jen tak ledajaká. Vystoupil stát s 64 miliony obyvatel, s druhou největší ekonomikou v Evropě, atomová velmoc a člen Rady bezpečnosti OSN.

Přestože jsem v to doufal a věřil, byl jsem i tak mile překvapen a nadšen že se to opravdu podařilo a Británie se stala opět nezávislým státem. Cítím však i mírné zklamání z toho že země, která je kolébkou demokracie, která posledních pár století nikdy nezažila tyranii, která nejméně dvakrát zachránila Evropu před diktátory (Napoleon, Hitler...), která se vedle Ameriky stala symbolem západní demokracie, hlasovala pro nezávislost jen tak těsně 52:48 a to ještě třetina obyvatel nešla vůbec hlasovat. Je to ukázka toho, že demokratické hodnoty jsou ve vážné krizi podobně jako ve třicátých letech 20. století a není to pouze chybou EU, ale v celkovém myšlení současné generace Evropanů. Brexit je tedy pro mě velkou nadějí a světlem na konci tunelu.

Co přijde teď? Nic závažného se v blízké době nestane. Odchod Britů z Unie bude trvat nejméně dva roky podle článku 50. Lisabonské smlouvy. Pro Spojené království to budou nejdůležitější roky v tomto století. Budou si muset s evropskými státy dojednat nové dohody o vzájemném vztahu, což pro ně může dopadnout výhodně i nevýhodně, podle toho jestli zůstanou nadále součástí společném trhu a rozvod bude přátelský, jako v případě rozdělení Československa. Doufám, že se teď Brusel nebude chtít Britům pomstít a nezačne jim házet klacky pod nohy. Této variantě však příliš nevěřím, protože všechny členské země zejména Irsko budou chtít mít s Británií dobré ekonomické vztahy, jinak by to mohlo poškodit i jejich ekonomiku. Britové si tedy během pár let vyjednají s Evropou výhodné podmínky a budou mít podobný status, jako má například Švýcarsko nebo Norsko. Navíc se začnou obchodně více otevírat Spojeným státům a Asii, čím ekonomicky ještě více posílí. Také díky nynějšímu velkému poklesu libry se zvedne turistický ruch na ostrov. Pokud jste někdy tedy chtěli navštívit Londýn, teď je ta nejvhodnější příležitost.

Dlouhodobě tedy na tom Británie ekonomicky spíše vydělá, mnohem těžší úkol bude stabilizovat politickou scénu a celou společnost. David Cameron, jako pravý britský gentleman, po referendu odstoupil a nyní se hledá nový premiér, který zemi z EU vyvede. Měl by to být člověk nekonfliktní a proevropský, aby měl tak dobrou pozici při vyjednáváních. Proto bych příliš nedoporučoval Borise Johnsona, ale spíše ministra spravedlnosti Michaela Gova nebo ministryni vnitra Mayovou, které byla i mírně pro EU a proto by mohla být pro jednání s Bruselem přijatelnější. Budoucí premiér má hlavní úkol smířit oba názorové tábory, dovést zemi v klidu z EU, udržet jednotu království a sjednotit Konzervativní stranu, aby tak až se v roce 2019 budou konat parlamentní volby, byla Británie stabilizovaná a připravená na nový začátek jako svobodná a nezávislá země.

Určitý problém budou dělat separatistické tendence Skotska. Příliš však nevěřím, že proběhne další referendum o nezávislosti už jen proto, že Skotská národní strana nemá ve svém parlamentu většinu a musí se opírat o hlasy Konzervatistů, kteří samozřejmě žádné referendum nechtějí. I kdyby náhodou bylo vyhlášeno, tak by se to stalo minimálně do dvou let a vůbec není jisté, jak by dopadlo, protože Skotsko je na Anglii naprosto ekonomicky závislé. Také moc nevěřím, že by byli Skotové přijati hned do EU, protože i tam 38% hlasovalo proti ní a ta část, která hlasovala pro EU, to mohla dělat jen z důvodu, aby se vymezili vůči Angličanům. Ani Skotové nejsou moc pro-unijní, tak jak se říká a určitě si budou chtít ponechat libru. Nový stát by do EU mohl vstoupit minimálně po roce 2025 a EU by získala dalšího euroskeptického člena, což určitě není teď její cíl. Já osobně proti nezávislosti Skotska nic nemám a v roce 2014 jsem ho dokonce podporoval.

Odtržení Severní Irska je podle mě úplně nereálný, už jen z důvodu že by to nejspíše znamenalo připojení k Irské republice, se kterou se navzájem nenávidí a to z mnoha důvodů hlavně náboženských. Do roku 1998 tam dokonce probíhala tichá válka, při které zemřelo na 3000 osob.

Nevěřím proto, že se Velké Británie rozpadne, spíš si myslím, že jednotlivé země dostanou ještě větší autonomii, což je určitě plus. A i kdyby se to náhodou stalo, tak Anglie spolu s Walesem nejsou Malá Británie. Stále by měly okolo 55 milionů obyvatel, stále by byly jednou z nejbohatších zemí v Evropě, stále by měly atomovou zbraň a stále by byly členy Rady bezpečnosti. Navíc by se ,,zbavili“ chudého Skotska a ekonomicky by jim to paradoxně velmi pomohlo.

Nevidím tedy příliš mnoho negativních důsledků, poté co se Britové rozhodli vzít si svoji zem a demokracii zpět. Určitě si tím vzali však i více zodpovědnosti, ale chtěli si vládnout sami, tak to mají. Já britské společnosti věřím, že když neudělají nějaké velké chyby, tak to dokáží a za pár let bude ze Spojeného království opět prosperující, svobodná a demokratická země, které budou lidé na evropském kontinentu závidět.

Autor: Jan Broul | pondělí 27.6.2016 9:30 | karma článku: 24.59 | přečteno: 1131x

Další články blogera

Jan Broul

Sever proti Jihu - rok 2017

Nechtěl jsem v létě příliš komentovat politiku, avšak když jsem viděl hysterii, která teď zuří v Americe, nedalo mi to...

17.8.2017 v 8:38 | Karma článku: 40.82 | Přečteno: 1771 | Diskuse

Jan Broul

Evropou zase obchází strašidlo komunismu...

Zatímco media a politici poslední roky blázní a varují před vzestupem nacionalismu a populismu, naprosto opomněly (možná záměrně) růst jiné ideologie, radikální marxistické levice.

7.7.2017 v 0:09 | Karma článku: 32.72 | Přečteno: 1308 | Diskuse

Jan Broul

Fraška nebo revoluce?

Chci se vyjádřit k současné vládní krizi a všemu tomu poprasku, který se poslední dny odehrává. Padá vláda, nepadá vláda, padá Babiš, nepadá Babiš, divadlo na Hradě, v ulicích revoluční nálada a redakce novin jedou bez odpočinku.

11.5.2017 v 9:00 | Karma článku: 23.79 | Přečteno: 915 | Diskuse

Jan Broul

Legalizace marihuany?

Jedna z mnoha etických a morálních otázek v současné společnosti je legalizace marihuany a dalších omamných látek. Existuje spousta argumentů pro, ale samozřejmě i proti.

28.3.2017 v 8:57 | Karma článku: 17.16 | Přečteno: 634 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Robert Troška

Uprchlíci jsou odvlékáni do otroctví, kde musí pracovat!

Tak to je opravdová hrůza. Od nejmenovaného čtenáři oblíbeného redaktora jsme se dozvěděli šokující zprávu: Uprchlíci, kteří si zaplatili vysněný život na sociálních dávkách v západní Evropě prý čeká šok: Musí pracovat!!!

19.11.2017 v 16:49 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Ivo Petr

Evropa se nikdy nesjednotí, pokud bude mluvit 30 jazyky

Během svého života jsem zažil dva neúspěšné pokusy o dlouhodobé sjednocení evropských národů. Československo a RVHP již neexistují. A dosud existující Evropská unie po Brexitu má nakročeno stejným směrem.

19.11.2017 v 16:30 | Karma článku: 4.01 | Přečteno: 84 | Diskuse

Karel Ábelovský

Z různých názorových proudů, zaznívá stejný názor

... a dovolím si zde poukázat, jak se zdejší z mnoha autorů pletou, a nejen oni - ale všichni, kteří mají neustále plná ústa "pražské kavárny", která vede kampaň proti Zemanovi, Babišovi atd. - z přiložených videoklipů, pochopíte

19.11.2017 v 13:36 | Karma článku: 13.84 | Přečteno: 603 | Diskuse

Jaroslav Herda

Desítky let nevyužitý zdroj pravdy – svobody a demokracie

Asi nevejdu ve spor s nikým, budu-li tvrdit, že míra svobody a kvalita demokracie přímo souvisí s kvalitou práce orgánů činných v trestním řízení.

19.11.2017 v 12:54 | Karma článku: 6.06 | Přečteno: 380 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Otevřený dopis rektoru Bekovi k proslovu z Albertova ve věci nejen "diktatury referend"

Otevřený dopis adresovaný rektoru doc. PhDr. Mikuláši Bekovi, Ph.D. s žádostí o vysvětlení několika prohlášení týkajících se „diktatury referend“, „svobodobomyslné části populace“, „nepodařených voleb“ a „demografické proměny“.

19.11.2017 v 12:48 | Karma článku: 44.03 | Přečteno: 2188 | Diskuse
Počet článků 11 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1139

Honza Broul, student Univerzity Karlovy, průvodce na hradě a zámku Frýdlant. Zajímám se o společenské dění a historii. Mezi další mé záliby patří sport, zejména basketbal.

Jsem pro svobodu, demokracii a konzervativní hodnoty, přesně v tomto pořadí. Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.